خانه » بورس،ارز، سکه » رفع ایراد فنی هسته معاملات بورس با کمک شرکت آتوس فرانسه
شاخص بورس تهران
معاملات بورس تهران

رفع ایراد فنی هسته معاملات بورس با کمک شرکت آتوس فرانسه

معاملات بورس با کمک شرکت آتوس فرانسه رفع ایراد میشود. یادآور می‌شود: هفته گذشته همزمان با سفر دوم کارشناسان شرکت آتوس به ایران، تفاهمنامه به‌روزرسانی پایگاه داده‌ها و نرم‌افزار معاملاتی بازار سرمایه بین ارکان سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت آتوس امضا شد. این شرکت فناوری اطلاعات فرانسوی پس از شرکت IBM GLOBAL، دومین شرکت فناوری اطلاعات اروپاست.

به گزارش بانکداران بیست و چهار،  حسن قالیباف‌اصل از پشتیبانی سه ساله شرکت فرانسوی آتوس از سامانه معاملات بورس خبر داد و گفت: بعدازآنکه آتوس سیستم قبلی را نصب کرده بود، بحث تحریم‌ها مطرح شد و نتوانست در مراحل بعدی این سیستم را پشتیبانی کند ولی در قرارداد جدید متعهد شده است که سه سال از سیستم پشتیبانی کند و در جاهایی که مشکلی وجود داشته باشد، آن را برطرف کند. وی  افزود: سامانه معاملاتی که تاکنون در بازار استفاده کرده‌ایم ورژن ۲۰۰۵ بوده اما در قراردادی که به تازگی با شرکت آتوس امضا کردیم، ورژن ۲۰۱۵ این سیستم را خواهیم آورد که در مسقط هم فعال است. وی ادامه داد: البته سیستم قبلی هم سیستم استانداردی بود که در دنیا استفاده می‌شد ولی بعضا به دلیل حجم بالای سفارش‌ها فشارهایی به سیستم وارد می‌آمد، باگ‌ها و نقص‌های نرم‌افزاری باعث بروز برخی مشکلات می‌شد و سیستم کند عمل می‌کرد. به گفته مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار، در سیستم جدید، باگ‌ها و نقص‌های نرم‌افزاری سیستم قبلی کاملا برطرف شده و سرعت آن بسیار ارتقا یافته است. وی همچنین اظهار داشت: این پروژه، پایداری سامانه معاملات را به دنبال خواهد داشت و داد و ستدها در بورس را تسهیل و تسریع می‌کند. قالیباف‌اصل اطمینان داد سیستم جدید، به ویژه در معاملات آنلاین که سفارش‌های زیادی در شروع معاملات اتفاق می‌افتد، مشکلات قبلی را برطرف خواهد کرد. یادآور می‌شود: هفته گذشته همزمان با سفر دوم کارشناسان شرکت آتوس به ایران، تفاهمنامه به‌روزرسانی پایگاه داده‌ها و نرم‌افزار معاملاتی بازار سرمایه بین ارکان سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت آتوس امضا شد. این شرکت فناوری اطلاعات فرانسوی پس از شرکت IBM GLOBAL، دومین شرکت فناوری اطلاعات اروپاست.

به گزارش سنا،از سویی دیگر، یک مقام مسوول دیگر نیز از رفع ایراد فنی هسته معاملات بورس اوراق بهادار خبر داد و در همین راستا گفت: سامانه معاملات بازار سهام از این پس با به‌روز‌رسانی ماژول‌های معاملاتی بورس تهران به وسیله شرکت آتوس فرانسه با ایراد فنی مواجه نخواهد شد. علی صحرایی، معاون بازار بورس اوراق بهادار در گفت‌وگو با فارس، از بازگشت دوباره شرکت فناوری اطلاعات فرانسوی آتوس به ایران برای قرارداد بر سر به‌روز‌رسانی سامانه‌های معاملاتی بازار سهام خبر داد و گفت: از این پس با به‌روزرسانی ماژول‌های هسته معاملات همه ایرادهای فنی این سامانه برطرف می‌شود و به این ترتیب بازار سهام با مشکلات فنی در زمان انجام معاملات رسمی بازار مواجه نخواهد بود. صحرایی افزود: با توجه به انعقاد قرارداد آتوس با شرکت بورس اوراق بهادار و شرکت فرابورس همه ماژول‌های هسته معاملات این دو بازار که از سال ۲۰۰۶ تاکنون به دلایلی همچون تحریم‌ها به‌روزرسانی نشده بود، براساس جدیدترین نسخه سال ۲۰۱۵ این شرکت به‌روز‌رسانی خواهد شد. وی از مذاکرات سید احمد عراقچی، عضو هیات مدیره و معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار و مرتضی آنالویی، مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری با شرکت آتوس و تلاش‌های صورت گرفته در این زمینه سخن گفت و افزود: براساس قرار داد بین دو طرف، مشکلاتی که طی شش مرحله در سامانه معاملات به وجود آمده به‌عنوان باگ سامانه پذیرفته شده و در نسخه اصلی و به‌روز این سامانه از سوی آتوس برطرف شده است.

معاون بازار بورس در برابر این پرسش که چرا با وجود شرکت‌های نرم‌افزاری داخلی همچنان باید شرکت‌های نرم‌افزاری خارجی به کمک سامانه‌های معاملاتی بازار سهام بیایند، گفت: پایگاه داده‌ها و منبع نرم‌افزار معاملاتی بازار سرمایه ایران، ۱۰ سال قبل توسط شرکت فناوری اطلاعات فرانسوی آتوس طراحی و پیاده‌سازی شده بود اما نوسازی آن به دلیل تحریم‌ها انجام نشد. این شرکت در دنیا به عنوان بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده سیستم‌های معاملاتی مطرح بوده که بازار به اشتراک‌گذاری این سیستم‌ها پس از سیستم‌های معاملات بورس بازار نزدک در جایگاه دوم بازارهای سرمایه دنیا قرار دارد. پس از آن نیز نرم‌افزارهای میلینیوم و سی نوبر در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته‌اند، گرچه برخی بازارها نیز اقدام به تعریف سامانه‌های معاملاتی مختص به خود نیز کرده‌اند. این مقام مسوول با اشاره به برتری و قدمت نرم‌افزاری آتوس در تلفیق سیستم‌ها و خدمات معاملاتی در بازارهای سرمایه دنیا از جمله در یورونکس اروپا، گفت: همکاری دوباره با این شرکت نسبت به سایر پیشنهادها از جمله از کشور چین و کره‌جنوبی برای بازار سرمایه ایران از منفعت و امنیت بیشتری برخوردار است. به گفته صحرایی محور اصلی قرارداد بورس تهران با کمپانی آتوس، به‌روز‌رسانی ماژول‌های نرم‌افزاری در هسته و سامانه معاملات، بومی‌سازی و خدمات مشتری‌مداری بوده که باید طی هشت ماه آینده به تدریج صورت گیرد. براساس این گزارش، آتوس یک شرکت اروپایی فناوری اطلاعات است که شعبی در پاریس و مونیخ دارد. این شرکت تلفیق سیستم‌ها و خدمات معاملاتی را با فناوری بالا، ارتباطات متحدالشکل، داده‌های بزرگ و امنیت سایبری طراحی و پیاده‌سازی می‌کند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

نجات بازار سرمایه و جذب سرمایه در گرو عدم پرداخت نرخ سود کاذب

نجات بازار سرمایه و جذب سرمایه در گرو عدم پرداخت نرخ سود کاذب

حداد عادل گفتند: برای افزایش بازار سرمایه لازم است از پرداخت سود با نرخ کاذب ...