خانه » صنعت و معدن » ثبات شاخص رقابت پذیری ایران در سالهای اخیر
شاخص رقابت پذیری
شاخص رقابت پذیری

ثبات شاخص رقابت پذیری ایران در سالهای اخیر

شاخص رقابت پذیری ایران بنا به گزارش رقابت‌پذیری جهانی از سال ۲۰۰۵ تغییرات آنچنانی نداشته است. در این سالها رتبه ایران از لحاظ شاخص کلی بین رتبه ۶۲ تا ۷۶ در نوسان بوده است.

این گزارش در مقایسه با گزارش مشهور بانک جهانی موسوم به «انجام کسب‌وکار»، به‌لحاظ ابعاد و مولفه‌های محیط کسب‌وکار جامع‌تر و از نظر اتکا به مبانی علمی در روش‌شناسی و گردآوری اطلاعات دقیق‌تر است. این شاخص تا سال ۲۰۰۸ برای ایران محاسبه نمی‌شد، اما از این سال و به همت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اطلاعات شاخص رقابت پذیری برای ایران گردآوری و برای مجمع جهانی اقتصاد ارسال شد و بدین‌ترتیب برای نخستین‌بار جمهوری اسلامی ایران در رتبه‌بندی گزارش سال ۲۰۰۹ رقابت‌پذیری جهانی قرار گرفت و تاکنون در ۷ گزارش پیاپی سالانه مورد ارزیابی قرار گرفته است.

به گزارش اقتصادآن لاین به نقل از تعادل ، براساس جدیدترین گزارش انتشاریافته (۲۰۱۷)، ایران از رتبه ۷۴ در سال گذشته به رتبه ۷۶ از میان ۱۳۸ کشور مورد بررسی تنزل یافته و از میان ۲۰ کشور چشم‌انداز ۱۴۰۴ که در این گزارش رتبه‌بندی شده‌اند، در جایگاه سیزدهم قرار گرفته است. تنزل ۲ رتبه‌یی ایران در گزارش سال ۲۰۱۷ و نیز تغییرات اندک ۷ سال گذشته در نتیجه بهبود وضعیت سایر کشورها بوده و تغییرات بارزی در برآیند امتیازات ایران نسبت به سال گذشته اتفاق نیفتاده است که این مساله نشان از عدم تلاش جدی برای بهبود محیط کسب‌وکار کشور دارد.

شاخص رقابت پذیری

براساس این گزارش ایران در ارکان «کارآیی بازار نیروی کار» (رتبه ۱۳۴ از ۱۳۸ کشور) و «پیشرفته بودن بازار مالی» (رتبه ۱۳۱) بدترین وضعیت و در ارکان «اندازه بازار» (رتبه ۱۹) و «بهداشت و آموزش ابتدایی» (رتبه ۴۹) بهترین وضعیت را دارد.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد امارات متحده عربی با کسب رتبه شانزدهم جهانی بهترین و یمن با رتبه ۱۳۸ در جهان بدترین وضعیت را میان کشورهای سند چشم‌انداز دارند. ایران نیز در مقایسه با بهترین عملکرد منطقه یعنی امارات متحده عربی تنها در رکن اندازه بازار برتری داشته و در مقایسه با ترکیه (با رتبه ۵۵ جهانی) تنها در ارکان بهداشت و آموزش ابتدایی و نوآوری وضعیت بهتری دارد و بنابراین برای رسیدن به رتبه اول منطقه باید تلاش کند در سایر ارکان وضعیت خود را ارتقا دهد.

طبق جدول زیر در ارکان ثبات اقتصاد کلان، نهادها و نوآوری بیشترین نوسان رتبه و در ارکان اندازه بازار، بهداشت و آموزش ابتدایی، کارآیی بازار نیروی کار و زیرساخت‌ها کمترین تغییرات مشاهده می‌شود. ایران در رکن اندازه بازار همواره جایگاه خوبی در جهان و منطقه داشته و روند رو به بهبود مستمری در آموزش عالی و حرفه‌یی مشاهده می‌شود. چالش‌های همیشگی و تقریباً بدون تغییر در ارکان کارآیی بازار کار، پیشرفته بودن بازارهای مالی، کارآیی بازار کالا، آمادگی تکنولوژیک و زیرساخت‌ها (حمل‌ونقل هوایی) و روند نزولی در ارکان نوآوری و پیشرفته بودن بنگاه‌های تجاری نشان از عدم توجه و تلاش موثر دولت در بهبود وضعیت این حوزه‌هاست.

 

شاخص رقابت پذیری جهانی

شاخص رقابت پذیری جهانی

شاخص رقابت پذیری به تفکیک

شاخص رقابت پذیری به تفکیک

 

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*