خانه » بانک و بیمه » آیا وام ارزان بانکی واقعا ارزان هستند؟ / تسهیلات ارزان قیمت
وام ارزان بانکی دروغ یا واقعیت
وام ارزان بانکی

آیا وام ارزان بانکی واقعا ارزان هستند؟ / تسهیلات ارزان قیمت

بشتابید وام ارزان. شاید تا کنون مشاهده کردید که بانکی تسهیلات ارزان با نرخ کمتر از نرخ مصوب ارایه میدهند. سوال این است که آیا این تسهیلات واقعا ارزان قیمت هستند؟ برای پاسخ به این سوال گفت و گویی با دکتر محمد امین زابل متخصص محصولات بانکی خواهیم داشت.

آیا وام ارزان بانکی در شبکه بانکی فعلی وجود دارد؟

سلام تا جایی که بنده اطلاع دارم در حال حاضر به غیر از تسهیلات قرض‌الحسنه، نرخ سود هیچ تسهیلاتی کمتر از نرخ مصوب نمیباشد.

پس اینکه گفته میشود فلان بانک وام با نرخ سود ۱۰% میدهد به چه نحو است؟

نرخ سود ۱۰% بدون هیچ سپرده گذاری اولیه یا مسدود سازی حساب؟ گمان نمیکنم چنانچه شما چنین جایی را میشناسید به راحتی میتوانید از آن محل تسهیلات دریافت نموده و در محل دیگری با نرخ سود بیشتری سپرده گذاری نمایید. یعنی در واقع آربیتراژ نرخ بهره انجام دهید.

در واقع تسهیلات مورد نظر دارای سپرده گذاری حداقل ۴ ماه میباشد. چرا میفرمایید این نمونه وام ارزان نیست؟

در واقع نرخ اسمی تسهیلات مورد نظر ۱۰% میباشد اما نرخ واقعی آن مطمئنا بیشتر است. برای مثال تصور کنید شما مبلغی به اندازه ۱۰ میلیون تومان به عنوان سپرده اولیه نزد بانک میگذارید که معمولا به آن سودی تعلق نمیگیرد. در صورتی که شما این مبلغ را در حسابی که ۱۸% به شما سود پرداخت مینماید قرار دهید سود سپرده شما بعد از ۴ ماه به میزان حدود ۶۰۰ هزار تومان میشود که شما از آن صرف نظر کرده اید. در واقع در زمان تسهیلات شما مبلغ ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تسهیلات دریافت نموده اید اما و ۶۰۰ هزار تومان سود را همان ابتدا دو دستی به بانک تقدیم نموده اید. قطعا اگر به شیوه ای دقیق بتوانید حساب نمایید سود این نوع تسهیلات از نرخ سود مصوب بانک بیشتر میشود. مگر اینکه بانکی در محاسبات خود اشتباه کرده باشد که بعید به نظر میرسد.

در مواقع مسدودی حساب چه؟ آیا نرخ سود اسمی و حقیقی آن نوع از تسهیلات متفاوت است؟

قطعا همینطور میباشد. البته سپرده حساب مسدودی در این مواقع مهم می‌باشند اما از آنجا که نرخ تسهیلات معمولا از نرخ سود سپرده بلندمدت بیشتر میباشد، نرخ حقیقی تسهیلات همواره بالاتر میباشد.

پیشنهاد شما برای مردم چیست؟

فریب ظاهر طرح های ترکیبی تسهیلاتی را نخورند. در هر خانواده قطعا فردی یا آشنایی که بتواند نرخهای این چنین طرح هایی را حساب کند وجود دارد. پیشنهاد بنده این است که در صورت لزوم با آنها مشورت کنند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

عدم پرداخت تسهیلات به بهانه ابلاغ نشدن دستور اجرایی از سوی بانک های عامل

عدم پرداخت تسهیلات به بهانه ابلاغ نشدن دستور اجرایی از سوی بانک های عامل

شعب بانک های دولتی و نیمه دولتی در حالی که دو هفته تا انتخابات مانده، ...