خانه » بازرگانی » گفت و گوی دکتر روحانی با رئیس جمهور اسلونی در خصوص پسابرجام
ایران اسلوونی در پسابرجام
ایران اسلوونی پسابرجام

گفت و گوی دکتر روحانی با رئیس جمهور اسلونی در خصوص پسابرجام

رئیس جمهور ایران با رئیس جمهور اسلوونی در مورد پسابرجام و فرصتهای به وجود آمده آن نشست و گفت و گو کردند. همچنین در این دیدار ایران و اسلوونی علاوه بر روابط اقتصادی، بر توسعه روابط فرهنگی، علمی و حوزه فناوری تاکید داشتند.

رئیس‌جمهور گفت: ایران و اتحادیه اروپا به دنبال استفاده از فرصت‌های به وجود آمده در پسابرجام هستند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه به همراه رئیس‌جمهوری اسلوونی و در نشستی با خبرنگاران گفت: سفر رئیس‌جمهوری اسلوونی به جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار طی ۲۵ سال گذشته و نیز بازگشایی سفارت این کشور در تهران، بیانگر اراده قوی دو کشور در راستای توسعه روابط می باشد.

رئیس‌جمهور افزود: تاکنون سه دیدار و ملاقات با همتای اسلوونیایی خود داشتم و هر کدام از این دیدارها گامی به پیش برای تحکیم روابط تهران و لیوبلیانا بوده است.

روحانی با بیان اینکه در مذاکرات خصوصی و مشترک، مسائل مورد علاقه مربوط به روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد تبادل نظر قرار گرفت، تصریح کرد: تهران و لیوبلیانا در بسیاری از مسائل مهم منطقه‌ای و جهانی دارای نظرات مشترک هستند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در بخشی از مذاکرات امروز درباره اهمیت توافق هسته‌ای و برجام با یکدیگر گفت‌وگو و تبادل نظر کردیم، گفت: ایران و اتحادیه اروپا با همه توان به دنبال استحکام این توافق مهم چندجانبه و استفاده از فرصت‌های بوجود آمده در پسابرجام هستند.

روحانی تاکید کرد: دو طرف در مسیر تقویت روابط دوجانبه اذعان داشتیم که تهران و لیوبلیانا  ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه روابط اقتصادی، سرمایه‌گذاری مشترک و فناوری‌های نو دارند و باید از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده شود.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: ایران و اسلوونی علاوه بر روابط اقتصادی، بر توسعه روابط فرهنگی، علمی و حوزه فناوری تاکید داشتند و اسنادی که امروز در زمینه فناوری آی سی تی و نانو امضا شد، نشان می‌دهد که دو کشور تصمیم دارند در حوزه فناوری‌های نوین همکاری های خود را گسترش دهند.

روحانی همچنین با اشاره به مذاکرات خود درباره معضلات جهانی از جمله تروریسم، افراطی‌گری و مهاجرت، تاکید کرد: در این مذاکرات دو طرف درباره نقش و اهمیتی که رایزنی‌ها و همکاری‌های بین‌المللی برای رفع این‌گونه معضلات دارد با یکدیگر گفت‌وگو و تبادل نظر کردیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در جریان این مذاکرات برخی از مباحث ما به انتخابات اخیر در آمریکا و تاثیر احتمالی که این انتخابات می‌تواند بر مسائل جهانی و منطقه‌ای داشته باشد، اختصاص داشت و ابعاد مختلف این مسئله را با هم رایزنی و گفت‌وگو کردیم.

دعوت از روحانی برای دیدار رسمی از اسلوونی

باروت پاخور رئیس‌جمهوری اسلوونی نیز در این نشست‌خبری گفت: سفر من به جمهوری اسلامی ایران به همراه هیئت بزرگ اقتصادی، نشان‌دهنده آغاز فصل جدیدی از روابط میان ایران و اسلوونی است.

رئیس‌جمهوری اسلوونی با اشاره به پایبندی و تعهد ایران به تعهداتش درمذاکرات هسته‌ای، تاکید کرد از همه طرفین درخواست می‌کنم به تمامی تعهدات خود در این مذاکرات و توافق پایبند باشند چرا که این توافق سیگنالی است که می‌توان همه مناقشات بین‌المللی را از راه‌های دیپلماتیک و مذاکره، حل و فصل کرد.

پاخور با بیان اینکه ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه روابط دو کشور وجود دارد، بر علاقمندی کشورش به استفاده از همه ظرفیت‌های موجود تاکید کرد و گفت: اسلوونی مصمم است روابط خود را با ایران به سطح عالی ارتقاء بخشد  و تلاش خواهیم کرد سطح  مبادلات تجاری خود را با تهران افزایش دهیم.

وی تاکید کرد : ایران و اسلوونی در بسیاری از مسائل بین‌المللی، دارای دیدگاه‌های مشترک و یکسان هستند و هر دو معتقدیم که از طریق راه‌های دیپلماتیک و صلح‌آمیز می‌توان مناقشات منطقه‌ای وبین‌المللی را حل و فصل کرد.

رئیس‌جمهوری اسلوونی همچنین از دکتر روحانی برای دیدار رسمی از کشورش دعوت کرد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

۳برابر شدن صادرات آمریکا به ایران همزمان با افت واردات از ایران

۳برابر شدن صادرات آمریکا به ایران همزمان با افت واردات از ایران

بر اساس جدیدترین آمار منتشر شده از سوی اداره آمار آمریکا، صادرات آمریکا به ایران ...