خانه » بانک و بیمه » اقدام بانکهای ایرانی برای نزدیک شدن به استانداردهای بین المللی بانکی
استانداردهای بین المللی بانکی
استانداردهای بین المللی بانکی

اقدام بانکهای ایرانی برای نزدیک شدن به استانداردهای بین المللی بانکی

بانکهای ایرانی در تلاش هستند تا با رعایت و به کارگیری استانداردهای بین المللی بانکی برای شفافیت و شیوه های حسابرسی پذیرفته شده جهانی به رقابت در این صنعت بپردازند.

پایگاه خبری بلومبرگ در گزارشی بیان داشت: بانک‌های ایران بعد از سال‌ها انزوا اکنون تلاش می‌کنند شیوه‌های قدیمی و منسوخ بانکداری را کنار گذاشته و با بکارگیری استانداردهای بین‌المللی شفافیت، با جذب بهتر سرمایه‌گذاران خارجی، به این صنعت جهانی بپیوندند.

بلومبرگ افزود، بانک مرکزی ایران در این راستا دستورالعمل هایی را به بانک ها برای ایجاد دپارتمان های انطباق و برنامه های مدیریت ریسک و همچنین اجرای شیوه های حسابداری پذیرفته شده جهانی ابلاغ کرده است تا اقتصاد ایران بتواند از لغو تحریم های بین المللی بعد از توافق هسته ای در سال ۲۰۱۵ استفاده بهتری ببرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، بلومبرگ در ادامه این گزارش به مصاحبه اخیر پیمان قربانی معاون بانک مرکزی ایران اشاره کرده است که در حاشیه کنگره بانکداری اروپا در فرانکفورت گفته است: بانک مرکزی با توجه به نیاز حل مسائل و مشکلات مرتبط با بانک های ایران، گام های خوبی را تاکنون برداشته است.

بنابراین گزارش، فعالان اقتصادی معتقدند که شیوه های منسوخ بانکداری در ایران بر مشکلات بانک های خارجی برای آغاز همکاری های خود با ایران پس از توافق هسته ای افزوده است. بانک های بزرگ اروپا به دلیل هراس از اعمال تحریم های باقی‌مانده آمریکا، همچنان نگران از سرگیری روابط تجاری خود با ایران هستند. مقامات ایران می‌گویند این تردیدها با وجود رعایت مفاد توافقنامه هسته ای از سوی ایران، مانع اجرای برنامه های کمک به اقتصاد کشور شده است.

رضا سلطانزاده عضو هیأت مدیره بانک خاورمیانه در این‌باره گفت: عمده نگرانی بانک‌های بزرگ خارجی از “عملکرد داخلی بانک های ایرانی” است, استانداردهای بین المللی بانکی است.

وی افزود: سیاست گذاران اقدامات بسیار خوبی را در مورد نسبت کفایت سرمایه و مبارزه با پولشویی انجام داده‌اند و بانک ها نیز برای پیروی از این قوانین به سختی تلاش می کنند. تعدادی از بانک های کوچکتر مورد حسابرسی قرار گرفته اند تا اعتماد به سیستم بازگردد اما این کار برای بانک های بزرگتر به زمان بیشتری نیاز دارد.

ایران دو نرخ برای دلار دارد؛ یکی نرخ رسمی و دیگری نرخی که در بازار رقابتی استفاده می شود. به گفته قربانی، توافق هسته ای در ژانویه گذشته موجب افزایش تلاش برای یکسان سازی نرخ ارز شد اما یکسان سازی بلند مدت و پایدار نیاز به روابط خوب با بانک های بزرگتر دارد.

وی ادامه داد: ما بدون شتابزدگی، تلاش خود را انجام می دهیم. ما می خواهیم مطمئن شویم که پیش شرط ها و استانداردهای بین المللی بانکی انجام شده اند.

قربانی خاطرنشان کرد: ایران در حالیکه رابطه با بانک های بزرگ اروپا را برای احیای اقتصاد خود ضروری می داند، روابط خود با ۲۴۰ بانک از جمله بانک های کوچک و متوسط را گسترش داده است.

معاون بانک مرکزی گفت: در حالیکه بانک مرکزی بانک های ایران را به سمت استانداردهای بین المللی سوق می دهد، مجلس نیز گام هایی را برای تقویت استقلال این بانک و قدرت نظارتی آن برداشته است. طرح های قانون بانک مرکزی و قانون بانکداری به زودی به مجلس تقدیم خواهند شد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

نقش نظام بانکی در اقتصاد کشور چیست؟

نقش نظام بانکی در اقتصاد کشور چیست؟

 مسعود نیلی،مشاور رییس جمهور و استاد اقتصاد،با اشاره به نقش پررنگ بانک ها در اقتصاد ...