خانه » بانک و بیمه » تمام اطلاعات لازم در مورد عقد مضاربه را اینجا بخوانید
همه چیز در مورد مضاربه
مضاربه

تمام اطلاعات لازم در مورد عقد مضاربه را اینجا بخوانید

به زبان بانکی مضاربه نوعی تسهیلات است که به منظور تجارت به کار رفته و معمولا بازپرداخت آن به صورت یکجا میباشد. در ادامه این نوع عقد را به طور کامل بررسی مینماییم. این توضیحاب به نقل از تابناک میباشد.

مضاربه

مضاربه عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین به عنوان مالک (بانک) عهده دار تامین سرمایه (نقدی) می‌گردد. با قید اینکه طرف دیگر (عامل) با آن تجارت کرده و در سود حاصله هر دو طرف شریک باشند.

ضوابط مورد عمل :

۱-داشتن صلاحیت فنی، اهلیت، حسن شهرت و پرداخت، سابقه کار و مراودات بانکی

۲- اخذ درخواست متقاضی که حاوی اطلاعاتی از قبیل مشخصات متقاضی، نوع فعالیت و میزان تجربه، حداکثر مدت مورد نیاز برای یک دوره معامله، میزان سرمایه مورد نیاز، پیش بینی مبلغ فروش، میزان سود پیش بینی شده، نحوه تقسیم سود و نوع تضمین می‌باشد.

۳- کالای موضوع مضاربه باید از کالاهای ضروری و سهل البیع و مورد مصرف عام باشد.

۴- عامل (مشتری) بایستی کالای مورد مضاربه را به نفع بانک و به مدت قرارداد بیمه نماید. ۵- سرمایه مضاربه بایستی نقد باشد.

مدارک مورد نیاز :

۱- تکمیل برگ درخواست

۲- تصویر شناسنامه اشخاص حقیقی یا مدارک احراز هویت اشخاص حقوقی (شامل اساسنامه شرکت، اظهارنامه ثبت شرکت، آگهی تاسیس، آخرین آگهی تغییرات سرمایه و مدیران و امضاء داران مجاز شرکت و…)‌.

۳- مجوز فعالیت.

۴- مدارک مربوط به محل فعالیت.

۵- پیش فاکتور معتبر.

۶- مدارک مربوط به وثیقه و تضمین.

 اعتبار در حساب جاری در قالب عقد مضاربه (مضاربه عام)

با عنایت به اهمیت تسهیلات اعتباری در عرصه بانکداری و ضرورت استفاده از ابزارهای نوین اعتباری مبتنی بر قانون عملیات بانکی بدون ربا و همگام با گسترش فعالیت بانک و ارائه خدمات نوین، بانک ملی خدمت جدیدی در بخش تخصیص تسهیلات تحت عنوان اعتبار در حسابجاری در قالب عقد مضاربه ارائه نموده است. مضاربه عام عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین (بانک) عهده دار تامین سرمایه می‌گردد به طوری که طرف دیگر (عامل) با آن سرمایه، معاملات تجاری متعدد انجام و در سود حاصل از معاملات هر دو طرف شریک باشند.

ضوابط مورد عمل :

۱-داشتن صلاحیت فنی، اهلیت، حسن شهرت و پرداخت، سابقه کار و مراودات بانکی.

۲- افتتاح حسابجاری اعتباری با رعایت ضوابط کلی افتتاح حسابجاری.

۳- حداقل مبلغ چک برای استفاده از تسهیلات فوق یک میلیون ریال بوده و بانک در قبال پرداخت چکهای با مبالغ کمتر از مبلغ فوق تعهدی ندارد.

۴- حداکثر زمان برگشت و تسویه کل سرمایه مضاربه پایان مدت قرارداد بوده و عامل می‌تواند در طول مدت قرارداد کراراً تا سقف تعیین شده اعتبار، بدون ارائه پیش فاکتور معاملات متعدد انجام دهد.

۵- هرگونه وجوه واریزی به حسابجاری اعتباری تا قبل از سررسید قرارداد، مبین تسویه بخشی از تسهیلات مضاربه قلمداد شده و بر مبنای وجوه واریز شده و به نسبتهای توافق شده قبلی، تسویه حساب سود انجام می‌گیرد. بدیهی است تسویه حساب نهایی در سر رسید قرارداد انجام خواهد پذیرفت.

۶- عامل (مشتری) بایستی کالای مورد مضاربه را به نفع بانک بیمه نمایید.

مدارک مورد نیاز :

۱- تکمیل برگ درخواست.

۲- تصویر شناسنامه اشخاص حقیقی یا مدارک احراز هویت اشخاص حقوقی (شامل اساسنامه شرکت، اظهارنامه ثبت شـرکت، آگهی تاسیس، آخرین تغییــرات سرمایـه و مدیـران و امضـاء داران مجاز شرکت و…)‌.

۳- مجوز فعالیت.

۴- مدارک مربوط به محل فعالیت.

۵- پیش فاکتور معتبر.

۶- مدارک مربوط به وثیقه و تضمین.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

کمبود منابع دلیل اصلی بانک ها برای عدم پرداخت‌تسهیلات

کمبود منابع دلیل اصلی بانک ها برای عدم پرداخت‌تسهیلات

از حدود یک ماه پیش، بیشتر بانک‌ها در بحث پرداخت‌تسهیلات به هیچ فردی تسهیلات خرد ...