خانه » بانک و بیمه » آیا کاهش نرخ سود بانکی موفق بوده است؟
نرخ سود بانکی موفق است؟
نرخ سود بانکی

آیا کاهش نرخ سود بانکی موفق بوده است؟

به نقل از تیتر بیست  نرخ سود بانکی بی سر و صدا و آرام، بالا رفته است. این را به خوبی می‌توان از نحوه صحبت متصدیان بانکی متوجه شد. آنها هنوز با احتیاط این موضوع را مطرح کرده و تلاش هم دارند که اگر مشتری دائمی‌شان بوده و گردش مالی خوبی داشته باشند، به صورت غیررسمی بگویند که نرخ سود را افزایش داده‌اند. اما مطمئنا روسایشان آن را به این صراحت تایید نمینمایند.

شاید اکنون بتوان گفت که طرح کاهش نرخ سود بانکی شکست خورده است. کمتر بانکداری که البته در کسوت بنگاهدار این روزها فعالیت می‌کند، این موضوع را کتمان میکند که کاهش نرخ سود آن هم با پیشدستی خود بانکها، اقدامی عجولانه بوده است. حال دیگر دخل و خرج بانکها به هم نمی‌خورد و هر طور هم که شده باید طرح‌هایی را پیاده‌سازی کنند که زیانی را بابت نرخ سود بانکی به دنبال نداشته باشد.

اینک طرح‌های قدیمی برای جذب سپرده‌های بانکی از انبار بانکها بیرون کشیده شده و موج جدیدی از تلاش‌ها برای جذب سپرده‌های مردم آغاز شده است. البته مردم هم با چشم‌اندازی بهتری به آینده اقتصادی، حسابی حسابگر شده و برای پیدا کردن بهترین محل سپرده‌گذاری، مدام چرتکه می‌اندازند.

گزارش‌های خبرنگار مهر از بانکها حاکی از آن است که آنها برای جذب سپرده‌های مشتریان در حال طراحی طرح‌های ویژه‌ای برای جذب سپرده هستند و اکنون برای طرح‌های کوتاه‌مدت ویژه یا سپرده یکساله‌ای که طراحی نمودند، نرخ‌های سود بالاتر از حد معمول رقبای خود می‌پردازند. البته برخی از متصدیان، دلیل این رویکرد را ورود موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز به میدان رقابت می‌دانند.

اکنون برخی از بانکها با ارسال اس ام اس تلاش دارند که یکبار همکه شده مشتریان را به شعب خود بکشانند. بعد ز آن با طرح‌های ویژه‌ای که پیش روی آنها قرار می‌دهند، سپرده های جدید جذب کنند.  به نظر می‌رسد این تلاش موج جدیدی از جابجایی سپرده‌ها را از بانکی به بانک دیگر شکل می‌دهد؛ جابجایی سپرده‌هایی که اغلب بدنبال حتی ۱% سود بیشتر هستند.

یکی از متصدیان بانک در مصاحبه با خبرنگار مهر می‌گوید: شعب بانکی اکنون تلاش میکنند بتوانند هر چقدر که به پایان سال نزدیک می‌شویم ، میزان جذب سپرده‌ها را افزایش داده و سال را با وضعیت بهتری به پایان ببرند. لذا برخی از بانکها به طرح‌هایی روی آورده‌اند تا نرخ سود بالاتری را از مصوبه شورای پول و اعتبار به دست مردم بدهند.

وی اضافه میکند: اکنون کمتر بانکی برای جذب سپرده، سودهای مصوب را رعایت می‌کند. اگر هم این کار صورت گیرد، حتما برای سپرده‌های بسیار خرد است. اما اگر سطح سپرده از مبلغی مانند پانزده تا بیست میلیون تومان بالاتر رود، شیوه‌های جذب بیشتر می‌شود.

به گفته این کارمند شعب یکی از بانکها، اکنون موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز رقبای جدی بانکها شده‌اند و هر چقدر هم که بانکها تلاش میکنند، به پای موسسات غیرمجازی در جذب سپرده نمیرسند. متاسفانه مردم هم به آنها اعتماد می‌کنند. از سوی دیگر، برخی بانکها دولتی نیز نرخ سود سپرده‌های کمتر از یکسال و ویژه ۹ ماهه را تا ۲% افزایش داده‌اند.

البته حرکت بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار نشان می‌دهد که قرار نیست فعلا نرخ سود مجددا بررسی شود. بنابراین می‌توان انتظار داشت که نرخ سود بانکی اکنون در یک بازار رقابتی منفی، در حال شکل‌گیری است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

نشست مشترک مدیران بانک های دولتی و خصوصی درباره نرخ سود

نشست مشترک مدیران بانک های دولتی و خصوصی درباره نرخ سود

مدیران بانک های دولتی و خصوصی ۱۷ خرداد ماه نشست مشترک برگزار می کنند تا ...