خانه » نفت و انرژی » افزایش صادرات نفت ایران به هند و گرفتن سهم عربستان
افزایش صادرات نفت ایران
صادرات نفت ایران

افزایش صادرات نفت ایران به هند و گرفتن سهم عربستان

افزایش صادرات نفت ایران به هند

بر اساس آمارهای کشتیرانی، ایران در ماه اکتبر امسال  با پشت سرگذاشتن عربستان سعودی به عنوان بزرگ‌ترین تأمین‌کننده پیشین نفت هند به اولین تأمین‌کننده نفت این کشور تبدیل شد. پیش از اعمال تحریم‌ها برعلیه ایران، ایران دومین جایگاه کشورهای تأمین‌کننده نفت هند را در اختیار داشت. پس از اعمال تحریم‌ عراق جای ایران را گرفت. ایران حتی از جمع پنج کشور تأمین‌کننده نفت هند خارج گردید.

در جاری با لغو تحریم‌ ایران واردات نفت هند از ایران به شدت افزایش یافت. در اکتبر امسال صادرات نفت ایران به هند نسبت به مدت مشابه سال گذشته سه برابر شد. صادرات نفت به ۷۸۹ هزار بشکه در روز رسید. این در حالی است که عربستان در این مدت به طور متوسط روزانه ۶۹۷ هزار بشکه در روز نفت به هند صادر کرده است.

بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته به این دلیل ایران به اولین صادرکننده نفت به هند تبدیل شد که عربستان هم اکنون به دنبال کاهش صادرات نفت و به جای آن افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی است. بنا به گفته احسان الحق، کارشناس مؤسسه KBC انرژی انگلیس عربستان ظرفیت پالایشی را دارد افزایش میدهد و دیگر صادرات نفت خود را افزایش نمی‌دهد. به همین دلیل ایران توانست نفت خود به هند را افزایش دهدیکی دیگر از عوامل، تخفیف ایران برای صادرات نفت به به هند بوده است.

 

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

۷۲ هزار میلیارد تومان درآمد نفتی در اوج صادرات طی سال‌گذشته

۷۲ هزار میلیارد تومان درآمد نفتی در اوج صادرات طی سال‌گذشته

مسئولان اقتصادی معتقدند در اوج صادرات در سال‌گذشته ۷۲ هزار میلیارد تومان درآمد نفتی داشتیم ...