خانه » خودرو و حمل و نقل » اعتراض قطعه سازان داخلی خودرو به پژو در قرارداد با ایرانخودرو
خط و نشان قطعه‌سازان ایرانی برای پژو
قطعه

اعتراض قطعه سازان داخلی خودرو به پژو در قرارداد با ایرانخودرو

اعتراض قطعه سازان داخلی خودرو به پژو در قرارداد با ایرانخودرو.

پژو در شرایطی قرار است از اسفندماه امسال تولید اولین خودرو جدید خود را در ایران آغاز کند که قطعه‌سازان کشور بابت داخلی‌سازی به این خودروساز فرانسوی اولتیماتوم دادند. درحالی که ابتدا پژو در راستای تامین قطعات با کیفیت ازسوی قطعه‌سازان ایرانی، برای آنها شرط گذاشته بود.

چالش میان قطعه‌سازان ایرانی و پژو از زمانی شروع شد که پس از عقد قرارداد میان این خودروساز و ایران خودرو، فعالان صنعت قطعه متوجه نقش اندک خود در این قرارداد شدند. در ادامه اما طی نشستی میان قطعه‌سازان و مدیران پژو، پژویی‌ها بابت استفاده از قطعات ایرانی، برای قطعه‌سازان کشور شرط گذاشتند. شرط اول، تولید قطعات مطابق با استانداردهای کیفی پژو بود. شرط دوم نیز جوینت شدن آنها با شرکت‌های قطعه‌ساز وابسته به پژو بوده است. سوال این است که قطعه‌ سازان برای رعایت شروط پژو چه کرده‌اند.

در این مورد، رضا رضایی، رئیس انجمن قطعه‌ سازان خودرو در نشست خبری هیات‌مدیره جدید این انجمن، تاکید نمود: در جلسه با پژو اعلام کردیم تولید محصولات این شرکت در ایران باید با حداقل %۴۰ داخلی‌سازی آغاز شود. وی با بیان اینکه قطعه‌سازان ایرانی قادر به تامین ۶۰% از قطعات محصولات جدید پژو هستند، گفت: بحث‌هایی که در مورد تولید محصولات پژو با داخلی‌سازی %۲۰ مطرح شد ایران خودرو اشتباه بود.

اما مازیار بیگلو، دبیر انجمن قطعه‌ سازان خودرو نیز گفت: به پژو اعلام کرده‌ایم اگر تولید خودرو هایش در ایران با داخلی‌سازی کمتر از %۴۰ درصد صورت گیرد، طبق هماهنگی با مسوولان وزارت صنعت، جلوی تولید را خواهیم گرفت. با توجه به اظهارات مسوولان انجمن و ازآنجاکه داخلی‌سازی خودروهای جدید پژو یکی از الزام‌های وزارت صنعت به‌شمار می‌رود، به‌نظر می‌رسد قطعه‌سازان با استفاده از این موضوع، به‌نوعی هشدار کیفی پژو را پاسخ داده‌اند تا چندان از سوی این شرکت، تحت فشار کیفی قرار نگیرند.

در ادامه این نشست اما فرهاد بهنیا، سخنگوی انجمن قطعه‌سازان نیز با اشاره به طلب چهار هزار میلیارد تومانی از خودروسازها گفت: در حال حاضر، مدت پرداخت بدهی ایران‌خودرو به صدو بیست روز رسیده، ولی در مورد سایپا به‌دلیل وجود مشکل تامین نقدینگی، این مدت زمان بیشتر است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

اجرای کامل برجام در ابعاد سیاسی و اقتصادی از خواسته های دولت فرانسه

اجرای کامل برجام در ابعاد سیاسی و اقتصادی از خواسته های دولت فرانسه

سفیر کشور فرانسه در ایران با بیان این که دستیابی به توافق برجام امری مهم ...